Itt van az ősz, itt van újra… és talán kicsit több időt hagy nekünk bekuckózni, olvasgatni. Az iskolakezdéssel párhuzamosan, ahogy gyermekeink is belevetik magunkat a tanulásba, akár mi is példát mutathatunk és kereshetünk magunknak érdekességeket. Az őszi energiákról már írtam nektek egy másik bejegyzésben. Most összeszedtem nektek pár könyvajánlást aszerint, hogy nekem mi adott sokat és mi van az őszi fémes energiákkal összhangban. Van olyan könyv, amit olvastam, mást hangoskönyvben hallgattam meg. Kinek mi esik jól. Lehet választani.
1# Marie Kondo: Tiszta öröm, Rend a lelke mindennek (Spark joy, The life-changing magic of tidying up)
Ez a könyv sokat segített nekem abban, hogy tudatosan teremtsek magam körül egy élhetőbb és szerethetőbb otthont. Nem pusztán egy technikát ad a rendrakáshoz, hanem egy eszközt is a hozzá köthető lelki terhek, érzelmek elengedéséhez. A könyv olvasása átalakította bennem a perspektívát, ahogy a térre és azon belül is az üres térre nézek. Az ürességben ugyanis nagy szabadság rejlik, mint erre rájöttem. Egy lehetőség az áramlásra, a teremtésre. Ha tele pakoljuk a környezetünket, a fejünket, a szívünket, akkor minden csak követel tőlünk. Az, ami igazán fontos, az értékeink, a gyöngyszemeink, amikre boldogan nézünk és feltöltenek ezáltal, azok elvesznek, mert eltakarja őket az a sok felhalmozódott más. Én nem egyszer álltam neki a módszernek. Újra és újra elővettem. Csiszoltam magamban. Van, amit csak többszöri próbálkozásra sikerült meglépnem és elengednem. Ez egy folyamat. A lényeg, hogy tanultam egy technikát, amit bármikor előhívhatok. Magamévá tettem egy szemléletet, amivel megtisztelem az otthonom, az életemet. Hálás vagyok mindezért ennek a könyvnek és persze szerzőjének. Néha csodabogárnak tartanak mások, de az én életembe szuper jól működik, hogy a konyhában nálunk csak annyi evőeszköz vagy tányér van mindenből, ahányan vagyunk. Eddig párommal voltunk, tehát kettő: két villa, két kanál, két tányér, két pohár. Nincs felhalmozódás vagy csak kismértékű, mert nincs is miből. Nem kell kerülgetni dolgokat akár takarításnál, mert ennyi kezelhető. Ez persze az én életemben működik, mert nincsenek nagy családi ebédek, de ki tudja?! Talán kicsit más formában, de másnál is lehetne minimalizálni és ezzel javítani a mindennapok minőségén. Egy szó, mint száz, az őszi fémes energiák abszolút támogatják az elengedést, a nagytakarítást kívül és belül egyaránt, hogy az értékes lényeg látható és érzékelhető legyen.
2# James Nestor: Lélegzet (Breath)
Aki ismer, az tudja, hogy 13 éves koromban volt egy tüdőműtétem. Elég meghatározó élmény! Ezen felül gyerekként többször panaszkodtam orrdugulásra, de sose kezdtek vele semmit se a szülők, se az orvosok. Nem volt krónikus bajom ezzel kapcsolatban, így tulajdonképpen nem is vettek tudomást róla, hogy ez nekem probléma, rossz érzés. Aztán elmúlt, nem éreztem, nem figyeltem rá, megtanultam vele élni. A gyermekem születése után viszont visszatért. Az orrdugulás, nehéz légzés miatt állandóan homályosnak éreztem a felfogásomat, mintha ködbe burkolózott volna az agyam és az alvást is nehezítette. Amikor először néztem rá a kínai asztrológiai képletemre és kezdtem elmerülni az öt elem tanulmányokban, akkor lett világos számomra, hogy a fém elem képviseli a tüdőt és nekem életreszóló feladatom ezt az energiát behozni az életembe. Az üzenet ott volt: kezdj el foglalkozni a légzéssel. Ekkor sodorta a szél elém James Nestor könyvét, amiben a légzésről ír. A rendkívül alapos információk, történetek mellett még technikákat is javasol a kezdéshez. Például az esti alvásnál a száj gyengéd, finom leragasztását (nem, nem az elraboltak és ragasztószalaggal jó vastagon leragasztom a szádat típust kell elképzelni). Először kicsiben próbálgattam, hogy a szájon át történő légzést áttegyem az orron keresztüli légzésre. Egyre jobban lettem. Én, mivel ez életfeladatom, tovább is mentem és elkezdtem ezzel komolyabban foglalkozni és rendszeresíteni a légzőgyakorlatokat az életembe. Ebben egyébként segítőre is akadtam Horus Balázs személyében, aki különleges légzőgyakorlat fókuszú jógaóráival támogatott a vágyott energikus, jól lélegző állapot elérésében. James Nestor könyve jó elindítója volt annak, hogy megértsem mi kell ahhoz, hogy a jelenlegi állapotomból a vágyott állapotba jussak, hogy mi van most elakadva és milyen lépésekkel szabadíthatom fel a légzésemet. Jó levegőzést mindenkinek!
3# Mark Manson: A lesz*rom rafinált művészete (The Subtle Art of Not Giving a F*ck)
Nem rajongok a káromkodásért, így elsőre ódzkodtam ettől a könyvtől. Örülök, hogy mégis nyitott maradtam, mert ha Mark Manson néha nyers stílusától eltekintek, akkor nekem sokat ad az, amit mond. Ebben a könyvben ráirányítja a figyelmet az ember saját személyes értékeinek és a döntéseinek a fontosságára. Mindezt szerintem szórakoztató módon adja elő, érdekes történetekkel. Van benne valami nyers igazság, ami rezonál nekem a Fém energiájával, ami inspirálja ezt a könyvajánlót. Maga az író is erőteljes Fém energetikájú sorskorszakban és Fémes évben adta ki ezt a könyvét. Engem megtalált az üzenete. Olvassatok bele! Egyébként rendkívül sok blogbejegyzése is van az írónak, valamint már egy ideje YouTube videói is.
4# Will Smith életrajzi könyve: Will
Ha már Mark Mansonnál tartunk, ő az, aki segítette Will Smith élettörténeti könyvének megszületését. Ezt én hangoskönyvben hallgattam végig, amiben maga Will Smith olvassa fel a könyvet. Én nem rajongtam eddig az életrajzi könyvekért: eddig! Ez a könyv ugyanis szerintem zseniális lett. A kellő mennyiségű mélység vegyül a szórakoztatással. Őszinte, megható, mégis könnyed vidámság is vegyül benne. Will Smith mondanivalója olyan bölcsesség, amit érdemes átgondolnunk, ezért javaslom, ismerkedj meg vele.
5# Cassandra Aarssen: The Clutter Connection – How your personality type determines why you organize the way you do
Sajnálom, de ez a könyv szerintem nincs meg magyarul, csak angolul elérhető. A szerzőnek viszont van TED előadása is, amit meg lehet nézni. Nem is gondoltam volna a könyv olvasása előtt, hogy a rendrakás, a szervezettség és a személyiségem között van összefüggés. Konkrétan fel sem merült bennem, hogy valahol azért nem tudom megtartani a rendet, mert rossz formátummal (például nyitott tárolókkal) próbálkoztam. Az sem tudatosult bennem, hogy az egyes tároló fajtáknak van jelentősége: nem mindegy, hogy zárt vagy nyitott a tároló és az sem, hogy én mennyire szeretek részletes lenni a rendszerezésben vagy inkább az elnagyoltabb kategóriákat kedvelem. Számomra az az egyszerű, ámde praktikus megközelítés, amit felvázol a könyvben, megváltoztatta a rendrakáshoz való gyakorlati viszonyomat. Míg Marie Kondo sokat adott spirituálisan, érzelmileg, addig “Clutterbug” könyve praktikus technikákkal és szemléletmóddal vértezett fel. Ráadásul segítség abban is, ha már nem egyedül él az ember. Ilyenkor már a párunk, a gyerekünk személyisége is közrejátszik. A gyerekszoba kialakításánál például figyelembe lehet venni már iskolás korában, hogy ő neki milyen formák, amik ösztönösen jól működnek. Ha ugyanis a miénktől eltérő stílust akarunk fenntartani, bukásra vagyunk ítélve. Amint elmegy a közvetlen fókusz erről és jönnek a mindennapok azok minden problémájával és persze szépségével, már nem is emlékszünk arra, hogy ezt a rendszert fenn kellene tartani. A jó rendszer segít minket és támogat. Könnyed. Kíván tőlünk odafigyelést, de jóval kevesebbet követel, mint egy lényünktől távol álló szemléleten alapuló megközelítés. Nem túl hosszú, könnyed olvasmány, így ajánlom megismerkedni vele.
Pingback: Jin Víz Kakas hónap I 2024 Szeptember kínai asztrológiai előrejelzés – Erdei MENTORpont